مشاوره‌ی مالیاتی چیست؟

مشاوره مالیاتی چیست؟

مشاوره مالیاتی استراتژی‌های مالیاتی را اجرا می‌کند، در مورد قوانین مالیاتی مشاوره ارائه می‌دهد و وظایف دیگری هم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شغل در ادامه مطلب بیشتر مطالعه کنید.

مشاوره مالیاتی با اتخاذ تصمیمات مالی عاقلانه در مورد مسائل مربوط به مالیات، به مشتریان خود در صرفه جویی در هزینه کمک می‌کند. آن‌ها با مشتریان صحبت می‌کنند تا اطلاعاتی در مورد وضعیت مالی آن‌ها جمع‌آوری کنند و استراتژی‌هایی را برای کمک به آن‌ها برای کاهش بدهی مالیاتی با استفاده از اعتبارات و کسورات مالیاتی طراحی کنند. مشاوران مالیاتی اطمینان حاصل می‌کنند که مشتریان خود به تعهدات مالیاتی خود عمل می‌کنند و از قانون پیروی می‌کنند.

شرح شغل مشاوره مالیاتی

مشاوران مالیاتی متخصصان ارائه مشاوره‌ی مالیاتی تجاری و خدمات مالیاتی به طیف وسیعی از مشتریانی هستند که در تمام بخش‌های اقتصاد فعالیت می‌کنند. این امر شامل ابداع استراتژی‌های مالیاتی کارآمد برای مشتریان چند ملیتی و داخلی در موقعیت‌های مختلف تجاری، از جمله ادغام، تصاحب و بازسازی شرکت‌ها است. مشاوران مالیاتی به طور مداوم کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که مشتریانشان بهترین تصمیمات تجاری را در پرتو تغییرات و توسعه مالی می‌گیرند. آن‌ها تغییرات در قوانین مالیاتی را نظارت و پیش‌بینی می‌کنند و به سرعت با توصیه‌های خاص به نیازهای تجاری خاص مشتریان خود پاسخ می‌دهند.

استخدام در شرکت‌های زیر:

 • شرکت‌های مالیاتی و حسابداری بزرگ
 • موسسات مالی
 • شرکت‌های حقوقی بزرگ
 • شرکت‌های چند ملیتی
 • بسیاری از ادارات دولتی


فعالیت‌های کاری مشاور مالیاتی

۱. کمک به مشتریان در همه‌ی حوزه‌های مالیاتی:

مشاوران مالیاتی در انواع مسائل مربوط به مالیات به مشتریان کمک می‌کنند. به طور عمده، آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که مشتریان از قوانین و مقررات مالیاتی پیروی می‌کنند. این متخصصان به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کنند تا با کاهش درآمد مشمول مالیات خود و بهره‌گیری از تمام تعدیل‌ها، کسرها و اعتبارات مالیاتی، مسئولیت مالیاتی را به حداقل برسانند.

۲. ارائه خدمات در زمینه‌ی اظهارنامه مالیاتی:

مشاوران مالیاتی اغلب اظهارنامه‌های مالیاتی را برای مشتریان تهیه می‌کنند، یا اطلاعات و توصیه‌هایی را برای کمک به مشتریان برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود ارائه می‌دهند. آن‌ها به سؤالات مشتریان پاسخ می‌دهند، به آن‌ها کمک می‌کنند تا برای موقعیت‌های مالیاتی آینده آماده شوند و اطلاعات را برای اطمینان از انطباق با مقررات دولتی تجزیه و تحلیل می‌کنند. این متخصصان ممکن است کار دیگران را برای تشخیص اشتباهات در تهیه مالیات بررسی کنند. پیچیدگی قانونی و لجستیکی موقعیت‌های مشتری به طور قابل توجهی متفاوت است. برخی از مشاوران مالیاتی در حوزه محدودی از قوانین مالیاتی تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر رویکردی تعمیم یافته دارند.

با مطالعه‌ی مطلب اظهارنامه مالیاتی و اهمیت آن برای کسب و کارها، در رابطه با این گزارش مالیاتی مهم و اهمیت برون‌سپاری آن اطلاعات بیشتر کسب کنید.

۳. کمک در مسائل شخصی:

خدمات مشاور مالیاتی می‌تواند به افراد کمک کند تا با مسائل مشخصی مانند ایجاد تراست، مدیریت مالیات از درآمد اجاره‌ای، و درک پیامدهای مالیاتی تولد، مرگ، طلاق، ازدواج و سایر رویدادهای زندگی مقابله کنند.

۴. دارای مهارت‌های قوی:

مشاوران مالیاتی باید مهارت‌های قوی در ارتباطات، تفکر انتقادی و حل مسائل پیچیده داشته باشند. از آن‌جایی که مشاوران مالیاتی با مردم کار می‌کنند، به توانایی‌های عالی بین فردی و خدمات مشتری نیز نیاز دارند. آن‌ها باید بدانند که چگونه به صحبت‌های مردم گوش دهند تا وضعیت مالی آن‌ها را درک کنند و به چه نوع کمکی نیاز دارند. آن‌ها باید بتوانند به وضوح ارتباط شفاهی و نوشتاری برقرار کنند.

۵. مشاوره مالیاتی در حوزه‌ی حقوقی:

مشاوران مالیاتی باید بدانند که چگونه اطلاعات پیچیده حقوقی را رمزگشایی کنند. آنها باید به خوبی با اعداد کار کنند، منظم بمانند و به جزئیات توجه کنند. همچنین به داشتن مهارت های تحقیقاتی حقوقی قوی و درک قوانین، کدهای قانونی، مقررات دولتی و قوانین آژانس کمک می کند. متخصصان مالیاتی باید مهارت خود را در فناوری از جمله نرم افزار حسابداری، نرم افزار ایمیل، نرم افزار صفحه گسترده نرم افزار تجزیه و تحلیل مالی و نرم افزار تهیه مالیات نشان دهند. آنها باید در کار با کامپیوترهای شخصی احساس راحتی کنند.

۶. ابزارهای کاری در زمینه‌ی مشاوره مالیاتی:

متخصصان مالیات در محیط‌های اداری کار می‌کنند و از رایانه‌های شخصی با برنامه‌های نرم‌افزاری برای تکمیل مسئولیت‌های شغلی استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین از تلفن برای برقراری ارتباط با مشتریان استفاده می‌کنند و ممکن است از کتاب‌های راهنمای قانون مالیات برای تعیین رویه‌های صحیح برای برخورد با موقعیت‌های مالیاتی غیر معمول استفاده کنند.

۷. حوزه‌های کاری در زمینه‌ی مالیات:

متخصصان مالیاتی در مشاغل مختلف به عنوان تهیه کنندگان مالیات بر درآمد، تهیه کنندگان گواهی مالیات بر درآمد (CTP)، نمایندگان ثبت نام شده، مشاوران ارشد مالیاتی، همکاران مالیاتی، تهیه کنندگان مالیات، تهیه کنندگان مالیات شرکت ها و متخصصان مالیات کار می کنند. برخی از مشاوران در زمینه های محدودتر مشاوره مالیاتی، مانند مالیات بر شرکت، مالیات بر درآمد، یا مالیات بین المللی تخصص دارند. بخش بعدی به جزئیات بیشتر در مورد مسئولیت های شغلی خاص برای مشاوران مالیاتی می پردازد.

یک مشاوره مالیاتی در حال صحبت کردن با صاحب یک کسب و کار
مهارت‌های لازم برای مشاوره مالیاتی

چرا تقاضا برای مشاوره مالیاتی وجود دارد؟

مالیات بر هر فرد و کسب و کار در جامعه تأثیر می‌گذارد. همه یا می‌خواهند میزان مالیاتی را که می‌پردازند کاهش دهند یا بازپرداخت مالیات خود را به حداکثر برسانند. همه همچنین آرزو می‌کنند که یک نفر بتواند تمام کارهای اداری آن‌ها را بر عهده بگیرد. به عنوان یک مشاور مالیاتی شما با مشتریان کار خواهید کرد تا اظهارنامه مالیاتی آن‌ها را آماده کنید و بهترین نتیجه را برای مشتری، در چارچوب قانون، به دست آورید. در این‌جا برخی از وظایف خاصی وجود دارد که می‌توانید در نهایت به عنوان یک مشاور مالیاتی با تجربه به مشتریان کمک کنید:

 1. جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای اظهارنامه مالیاتی آن‌ها
 2. تکمیل، اسکن یا بررسی اظهارنامه مالیاتی خود
 3. محاسبه میزان مالیاتی که ممکن است نیاز به پرداخت داشته باشند.
 4. توضیح گزینه‌های مشتری برای اطمینان از عدم پرداخت مالیات اضافی
 5. مذاکره با اداره مالیات از طرف مشتری خود
 6. کمک به آن‌ها در درک قوانین و مقررات مالیاتی مرتبط با وضعیت آن‌ها

مزایای کار به عنوان مشاوره مالیاتی

انتخاب شغل به عنوان مشاور مالیاتی می‌تواند بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید با ارزش باشد. این چند روش را در نظر بگیرید که از طریق آن‌ها یک شغل مالیاتی می‌تواند زندگی کاری شما را بهبود بخشد:

۱. فرصت‌های پیشرفت شغلی منظم

هر مشتری جدیدی که با آن کار می‌کنید فرصتی برای یادگیری و دستیابی به یک نتیجه موفق منحصر به فرد ارائه می‌دهد.

۲. انتخاب شغلی مکمل کیفیت‌های موجود شما

اگر به خوب بودن با افراد، اعداد و حل مشکلات افتخار می‌کنید، شغلی در زمینه مالیات برای مهارت‌هایی که در حال حاضر دارید مناسب خواهد بود.

۳. فرآیند یادگیری بی پایان

مالیات برای هر صنعتی اعمال می‌شود و قوانین مالیاتی می‌تواند هر سال تغییر کند. همیشه چیزی برای یادگیری و راه‌هایی برای گسترش توانایی‌هایتان وجود خواهد داشت.

۴. چالش‌های جدید و جالب دائمی

ممکن است که شما احساس کنید که هر روز همان کار تکراری را انجام می‌دهید. هر مشتری که با آن کار می‌کنید منحصر به فرد خواهد بود. مشکلات یا سؤالات مالیاتی آن‌ها ممکن است به نظر مشتری دیگری شبیه باشد، اما بسته به پیشینه، نیات و خواسته‌های آن‌ها به یک طرح منحصر به فرد و سفارشی از شما نیاز دارند.

۵. انجام کار به صورت دورکاری یا شغل دوم

اگر به دنبال تغییر سرعت، یک چالش اضافی یا راهی برای کسب درآمد در کنار شغل یا شغل دیگری هستید، تکمیل یک دوره مالیاتی می‌تواند نقشی انعطاف‌پذیر و روبه‌روی مردم یا سایر مالیات‌های بزرگ به ارمغان بیاورد.


۸ مهارت کلیدی برای یک مشاوره مالیاتی موفق

قبل از شروع شغلی در زمینه مالیات، ایده خوبی است که از داشتن این هشت مهارت کلیدی برای حمایت از شما در نقش آینده خود مطمئن شوید:

 1. ارتباط دوستانه و مهارت‌های مردمی
 2. مهارت‌های عددی مسلط
 3. مهارت‌های تحلیلی متمرکز
 4. توجه خوب به جزئیات
 5. اشتیاق برای حل مشکل
 6. مهارت‌های گزارش‌دهی حرفه‌ای
 7. توانایی کار خوب در یک تیم
 8. مهارت‌های مدیریت زمان کارآمد

یک پیشنهاد برای شما مخاطب گرامی:

اگر در زمینه‌ی مشاوره‌ی مالیاتی تجربه، تخصص و مهارت دارید، در کارسپاری ثبت نام کنید و به عنوان کارگیر و با انجام سفارشات کار برای مشاوره مالیاتی از تخصص خود کسب درآمد کنید. همچنین می‌توانید در بخش آگهی‌های خدماتی کارسپاری برای مهارت و تخصص مشاوره مالیاتی به صورت رایگان و دائمی بدون تاریخ انقضاء، آگهی خدماتی ثبت و منتشر کنید. برای دیدن لیست آگهی‌های خدماتی مشاوره مالیاتی کلیک کنید.

اگر نیاز به دریافت مشاوره مالیاتی دارید می‌توانید کار خود را به صورت رایگان و خیلی ساده در کارسپاری سفارش دهید تا توسط افراد متخصص و ماهر، با کیفیت بالا و قیمت مناسب انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک‌های فالو از سراسر وب